Депутати облради закликали Волинську ОДА боротися з реальними причинами обміління озер

Причини обміління Шацьких озер аналізували у профільній комісії Волиньради.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Засідання постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів відбулося 15 травня. Депутати розглянули питання щодо впливу промислового вирощування лохини на обміління озер в Шацькому районі і, зокрема, Світязя. Питання попередньо розглядали на робочій нараді при голові обласної ради  з ініціативи депутатів Володимира Бондаря та В’ячеслава Богдана.

Пан Бондар пояснив, що причиною стала непроста ситуація,  яка склалася навколо діяльності підприємства “Волинська ягідка”, що займається вирощуванням лохини і, зі слів політика, відчуває тиск з боку виконавчої влади області. “Дуже багато інсинуацій навколо проблеми обміління Світязя та інших Шацьких озер. Екологічна комісія та обласна рада в цілому не повинна стояти осторонь цих питань. Серед причин обміління називають і господарську діяльність підприємств ягідного бізнесу. В цій темі чимало маніпуляцій. Питання – дуже не прості і потребують серйозної дискусії з участю фахівців”, – вважає Володимир Бондар.

З фахівців від виконавчої влади першим взяв слово начальник управління екології та природних ресурсів ОДА Валентин Кухарик. Він пояснив, що серед причин обміління озер глобальне потепління на планеті, пошкоджені меліоративні системи, а також, можливо, господарська діяльність на Хотиславському кар’єрі у сусідній Білорусії. Підприємства ягідного бізнесу, зі слів посадовця, – також під підозрою. “Усі вони знаходяться на території Шацького національного природного парку. Згідно із Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”, вони повинні мати висновки щодо впливу діяльності на довкілля (ОВД)”, –  стверджує чиновник. Він каже, що без дозвільних документів з такими висновками діяльність ягідних підприємств заборонена. Між тим, депутати нагадують пану Кухарику, що згаданий Закон діє в Україні з 2017 року, а підприємства, що вирощують лохину, працюють 20 років.

Член екологічної комісії Юрій Ройко дорікнув Валентину Кухарику в некомпетентності. Він нагадав, що з ініціативи голови обласної ради Ірини Вахович в області створено робочу комісію, яка займається проблемами обміління Шацького поозер’я, вивчаючи експертні висновки низки галузевих фахівців. Співголовами комісії є керівники виконавчої та представницької влад. Попередньо комісією встановлено 5 причин обміління водойм. Найголовнішою проблемою вважається всепланетарна зміна клімату через потепління. Експерти припускають, що цей чинник впливає на обміління водойм на 70%. До слова,  депутати нагадували, що міліють не тільки озера в Шацькому районі, а й інші водойми, в тому числі і річка Стир, поблизу якої немає промислового вирощування ягід. Другою проблемою, що впливає на обміління, називають застарілі осушувальні системи. Також не виключається вплив господарської діяльності на Хотиславському кар’єрі у Білорусії, нелімітоване використання води населенням (особливо у період курортного сезону) та використання води для вирощування ягідних культур. “Як бачимо, ми маємо справу з комплексом проблем, тому не можна робити цапом-відбувайлом тільки ягідний бізнес. Я категорично проти того, щоб у питання господарської діяльності втручалася політика. Це – маразм”, – заявляє депутат Юрій Ройко.

Він вважає, що обміління волинських водойм – не локальна проблема, а всеукраїнського масштабу, тому й розглядатися і вирішуватися вона повинна на державному рівні.

Цю ж позицію поділяють інші  депутати: Ігор Лех, Михайло Імберовський, Олександр Омельчук, Борис Бабійчук та Володимир Гунчик.

“Чому виконавча влада не бореться з вирубкою лісів чи зловживаннями на піщаних кар’єрах? Чому такий прискіпливий інтерес до одного підприємства? Де робота по залученню інвестицій в економіку області?” – ставить низку запитань Олександр Омельчук.

“Треба проаналізувати, що відбувається в інших областях України. Водойми міліють скрізь. Навіть рівень води в людських криницях падає. Все це треба вивчати. Хай робоча комісія і надалі активно працює, але робити ворогом одне конкретне підприємство – не правильно”, – відмітив Володимир Гунчик.

Після його виступу, голова постійної комісії Василь Столяр зауважив, що коли пан Гунчик очолював виконавчу владу, то також мав конфлікти з бізнесом і заважав розвитку КП “Волиньприродресурс”.

На засідання комісії прийшов і народний депутат України Вячеслав Рубльов. Він закликав усі сторони брати до уваги тільки компетентні та фахові висновки і тільки на їх основі вчиняти будь-які дії. Політичний тиск на бізнес пан Рубльов вважає неприпустимим.

Заступник голови ОДА Анатолій Костик запевняє, що виконавча влада до політичного тиску не вдається.”Ми не хочемо жодним чином тиснути на бізнес. Але ми ведемо  мову про обміління озер. Ми ніяк не можемо вплинути на глобальне потепління в планетарному масштабі. Але якщо ми маємо можливості зменшити навантаження на наші водойми і тим сами знизити ризики, то ми повинні це робити”, – впевнений посадовець.

Голова бюджетної комісії Михайло Імберовський вважає, що влада повинна розширити спектр пошуку причин обміління водойм та підготуватися до інших можливих екологічних проблем, пов’язаних з всиханням лісів, із закриттям окремих енергоблоків атомних електростанцій та з іншими чинниками. Депутат також апелював до спеціалістів офісу водних ресурсів, дорікаючи їм в інертності. Він нагадав історію серпня минулого року, коли лише після публічного розголосу водники відремонтували шлюз на річці Прип’ять. В результаті за кілька днів піднявся рівень води в самій річці і в людських колодязях. Депутат закликав водних чиновників активніше лобіювати волинські питання в столиці та залучати в область кошти державного водного фонду.

Честь мундира регіонального офісу водних ресурсів на сьогоднішньому засіданні відстоював заступник начальника Геннадій Мушка. Він переконує, що волинські водники не сидять, склавши руки, і наразі готується проект реконструкції гідроспоруд. Після підготовки  документа, буде зрозуміло скільки коштів потрібно для реалізації такого глобального проекту. Проблема полягає ще в тому, що частина гідроспоруд перебуває на балансах в місцевих радах базового рівня, які не мають коштів на їх утримання.

Радник голови обласної ради з екологічних питань  Веніамін Туз, коментуючи головну тему сьогоднішнього засідання, заявив, що влив ягідного бізнесу на рівень води в озерах – малоймовірний. Зокрема, він каже, що зробив такий висновок, вивчивши дозвільні документи  підприємства “Волинська ягідка”.  “Вони мають свердловини глибиною до 20 метрів і не доходять до артезіанських вод. “Волинська ягідка” взагалі не використовує світязької води, а користується водою із басейну Прип’яті”, – пояснив фахівець. Пан Туз також наголошував на важливості заліснення центрального європейського вододілу, бо саме там формується якість підземних вод.

Постійна комісія рекомендувала робочій комісії, що займається проблемами обміління водойм, продовжити та активізувати роботу, а також надати в обласну раду експертні висновки. Самі ж члени комісії проведуть в Шацькому районі виїзне засідання з участю галузевих фахівців з метою встановлення істини у конфліктному питанні впливу господарської діяльності підприємств ягідного бізнесу на довкілля території. Також звучали пропозиції щодо винесення цього питання на сесію обласної ради.

The post Депутати облради закликали Волинську ОДА боротися з реальними причинами обміління озер appeared first on Волинь Online.

Джерело: Волинь Online
Добавити коментар
    No results found.
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua