Музейники Тернопільщини розповіли про відомих земляків, які прославили область у Європі

Багато наших земляків, які прославили Тернопільщину своїми здобутками в галузі науки, літератури, музичного і образотворчого мистецтва широко відомі й шановані в Європі. Про них розповів у фейсбуці Тернопільський обласний краєзнавчий музей.

Музейники підготували цю публікацію до Дня Європи, який щорічно в третю суботу травня в Україні відзначають відповідно до указу Президента України від 19 квітня 2003 року.

"На оперних сценах провідних європейських театрів нераз вражали своїм талантом вихідці з Тернопільщини: славетна Соломія Крушельницька, неповторний тенор Міро Скаля, Климент Квятковський, Ігор Соневицький", - зазначає Любов Катеринюк, завідувачка відділом ТОКМ.

Соломія Крушельницька визнана найвизначнішою співачкою світу. Вона народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинці (тепер Бучацький район Тернопільської області). Дитячі та юнацькі роки пройшли в с. Біла біля Тернополя. Унікальні вокальні здібності Соломії проявилися вже в ранні роки. 1891 -1893 роках навчалася у Львівській консерваторії. Керівництво закладу високо оцінювало талант співачки. Активною концертною діяльністю Соломія займалася вже в студентські роки. Вже тоді вона отримувала запрошення від Польського оперного театру у Львові, але відмовлялася, бо хотіла співати в українській опері. 1893 р. для удосконалення своєї майстерності співачка поїхала до Італії.

Вона виступала на сценах театрів Італії, Іспанії, Франції, Росії, Польщі, Португалії, Аргентини, Чілі, Єгипту. Виконувала арії в операх «Аїда», «Трубадур» Д. Верді, «Фауст» Ш. Гуно, «Кармен» Ж.Бізе та ін. Особливу славу співачці принесло неповторне виконання арії Баттерфляй в одноіменній опері Джакомо Пуччінні.

Як повідомляла "обласТь" раніше у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігаються численні фотоматеріали про творчість співачки, мистецькі твори та меморіальні речі. Значна частина експонатів представлена в експозиції відділу стародавньої історії музею.

Наш земляк Мирослав Старицький – Скала (мистецьке псевдо Міро Скаля) – оперний співак (тенор), педагог, громадський діяч. Він менш відомий широкому загалу, але його творчість визнана у світі музики. Спеціалісти його голос називають тенором від бога.

Народився 13 червня 1909 року в містечку Скала-Подільська (тепер Борщівський район Тернопільської області). Музичну освіту здобував у Львівському вищому музичному інституті імені М.Лисенка та у Львівській державній консерваторії. У 1942 р. навчався в музичній академії у Відні. (Австрія). Перші оперні партії виконував у Львівському оперному театрі. Співав сімома мовами: українською, російською, польською, німецькою, англійською, французькою, італійською на оперних сценах Європи і Америки, зокрема: в Берліні, Відні, Мадриді, Барселоні (Іспанія), Цюріху (Швейцарія), Сан-Франциско (США), Вінніпезі (Канада).

Проживаючи багато років за кордоном Міро Скаля в душі залишався українським патріотом. Виконував багато українських пісень, камерних творів, співав оперні арії українських композиторів («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака Артемовського, «Катерина» М.Аркаса та ін.). В 1963 р. організував музично-драматичну студію для навчання українців. Записав 9 грамплатівок в США і Канаді.

У плеяді визначних діячів української музичної культури європейського і світового значення чільне місце посідає творчість Василя Безкоровайного – українського композитора, диригента, піаніста, вихідця з Тернополя.

Народився 12 січня 1880 р. З юних років захоплювався музикою, створював музичні гуртки і колективи. Освіту здобував у Львівській консерваторії.

Попри життєві труднощі та поганий стан здоров’я Василь Безкоровайний не полишав музичних захоплень. На початку 20-х років ХХ ст. в м. Тернополі організував філію Львівського вищого музичного інституту, а при товаристві «Боян» - оркестр. В Тернополі народилися його широко відомі музичні твори: «Думи мої» - партія тенора в супроводі оркестру, три сонати, два ноктюрни, оркестровка оперети «Наталка Полтавка». Вже тоді він видрукував 56 творів і ще близько 30 мав у рукописах.

З 1944 р. Василь Безкоровайний - на еміграції. Спочатку з Львівським оперним театром виїхав до Австрії, а з 1948 р. проживав у м. Буффало (США). Саме тоді його творчість отримувала високу оцінку публіки і преси, а також міжнародне визнання. Він керував українськими хорами, вчив гри на фортепіано і писав нові музичні твори. Надзвичайно популярною стала Українська родинна увертюра, яку виконував симфонічний оркестр.

Безкоровайний залишив для світу велику музичну спадщину. Він є автором понад 350 різножанрових музичних творів, які виконувалися в Європі, Австралії, Канаді, США. Композитор писав духовну музику (псалми і пісні на слова українських поетів), хорові твори, створив дитячу казку-оперету «Червона шапочка». Дуже яскрава і популярна його пісенно-танцювальна музика.

У фондах ТОКМ знаходиться архів композитора: фотосвітлини, книги, ноти музичних творів, музичні видання.

н.м.

Джерело: обласТь
Добавити коментар
    No results found.
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua